Системи менеджменту професійної безпеки та охорони праці
12 березня 2018 року опубліковано новий стандарт ISO 45001, який після закінчення трьох років з дати публікації замінить OHSAS 18001.
Стандарти, що визначають вимоги до систем менеджменту в галузі професійної безпеки та охорони праці, знаходять все ширше застосування у всьому світі. Робочий комітет з розробки стандартів у цій сфері представлений національними органами з сертифікації, контрольно-наглядовими органами, практикуючими спеціалістами в галузі професійної безпеки та охорони праці всього світу, включаючи США, Південну Америку, Європу, Малайзію, Японію, Індонезію та Китай.
У стандартах OH&S узагальнено світовий досвід управління в галузі професійної безпеки та охорони праці. Вони спрямовані як на охорону здоров’я, так і на безпеку умов. Причиною всезростаючої затребуваності стандартів є усвідомлене розуміння, що професійне погіршення стану здоров’я стає в рівній мірі причиною людських страждань і витрат для організацій, суспільства та економіки країни.
Стандартами визнається, що в кожній країні існують законодавчі вимоги в галузі охорони праці та професійної безпеки, які повинні братися до уваги при розробці системи менеджменту і яким вимоги стандарту не повинні суперечити. У стандарті застосовується підхід, заснований на управлінні ризиками, що включає в себе ідентифікацію збитків, які можуть бути нанесені, і визначення ймовірності настання несприятливої події. Організація повинна брати до уваги ризики в галузі професійної безпеки та охорони праці при розробці, впровадженні та вдосконаленні системи менеджменту.
Стандарти OH&S застосовуються для будь-якої організації незалежно від сфери її діяльності, розмірів та географічного розташування. Причому у сферу дії системи мають бути включені всі зацікавлені сторони, включаючи підрядників та відвідувачів.
Враховуючи те, що в основі побудови системи менеджменту в галузі професійної безпеки та охорони праці лежить цикл PDCA, базовий для систем менеджменту якості, екології, безпеки харчової продукції та ін., вона добре сумісна з цими системами менеджменту, що дозволять організаціям розробляти та впроваджувати інтегровані системи менеджменту.
12 березня 2018 року було вперше опубліковано новий міжнародний стандарт ISO 45001:2018 «Системи менеджменту в галузі професійної безпеки та охорони праці. Вимоги та рекомендації щодо застосування». Після закінчення трьох років з дати опублікування він замінить стандарт OHSAS 18001 «Системи менеджменту в галузі професійної безпеки та охорони праці – Вимоги».
Стандарт, маючи у фокусі інтереси працівників, не обмежується вимогою обліку лише їхніх інтересів, а націлює організацію на те, щоб брати до уваги її взаємодію з іншими зацікавленими сторонами в галузі професійної безпеки та охорони праці. Ця взаємодія має будуватися на основі обов’язкового дотримання вимог законодавства.
Стандарт ISO 45001, встановлюючи єдині вимоги для організацій при побудові системи менеджменту в області OH&S, надає більше свободи у виборі конкретної моделі, ступеня документованості, механізмів реалізації вимог тощо.
Вигоди від впровадження та сертифікації:
- покращення умов праці, запобігання та зниження виробничого травматизму та профзахворювань;
- підвищення лояльності працівників, покращення психологічного клімату;
- скорочення часу простоїв і з ними витрат; зниження прямих та непрямих витрат бізнесу;
- забезпечення відповідності вимогам законодавства у сфері охорони праці, промислової та пожежної безпеки;
- покращення взаємодії з наглядовими органами;
- демонстрація покупцям та інвесторам прихильності менеджменту вимогам у галузі професійної безпеки та охорони праці;
- додаткові можливості в отриманні національних та міжнародних грантів та участі у спеціалізованих програмах;
- підвищення залучення співробітників до процесів управління професійною безпекою та охороною праці;
- зниження ймовірності виникнення інцидентів, аварійних ситуацій, нещасних випадків та професійних захворювань;
- зниження невиробничих витрат, у т.ч на сплату штрафів за порушення законодавства в галузі охорони праці, промислової та пожежної безпеки та страхові внески;
- зниження втрат часу, підвищення продуктивності праці за рахунок створення сприятливих та безпечних умов праці;
- підвищення довіри до управлінських рішень вищого керівництва, зниження плинності кадрів;
- підвищення корпоративної та виробничої культури організації;
- покращення іміджу організації в очах зацікавлених сторін.